Ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu. Każdej osobie przygotowującej się do tego szczególnego wydarzenia zależy z pewnością na idealnej ceremonii oraz udanym przyjęciu. Niezależnie od formy ślubu na jaką młoda para się zdecyduje, trzeba będzie zadbać o kilka kluczowych aspektów. Potrzebni będą świadkowie na ślubie. Warto zadbać o formalności z odpowiednim wyprzedzeniem aby zaoszczędzić sobie stresu związanego z przygotowaniami. O tym kto może być świadkiem na ślubie i jakie konkretnie dokumenty należy mieć dowiesz się z poniższego artykułu.

Podstawowe wymagania

Najbardziej oczywistym faktem jest ten, że świadek na ślubie musi być osobą pełnoletnią. Osoba ta nie może być głuchoniema ani niewidoma. Jeżeli jest obcokrajowcem i nie mówi w języku polskim to niezbędna będzie obecność tłumacza przysięgłego. Wbrew temu co myślą niektóre osoby, świadek ślubu kościelnego wcale nie musi podzielać wiary katolickiej, może wręcz wyznawać poglądy ateistyczne. Wielu z nas nasuwa się pytanie czy świadek musi mieć bierzmowanie? Otóż nie, nie ma takiego wymogu. Bez znaczenia jest także stan cywilny takiej osoby, może być to nawet rozwodnik.

Świadek ślubu kościelnego – wymagania

Świadek na ślubie kościelnym musi posiadać oczywiście dokumenty. Przede wszystkim jest to dowód osobisty lub paszport. Ma to na celu potwierdzenie jego tożsamości. Musi on wypełnić specjalny dokument, który podpisywany jest przed ceremonią lub tuż po niej (w zależności od ustaleń z księdzem). Świadek ślubu kościelnego wszelkie dokumenty przekazuje w kancelarii Kościoła, w którym będzie odbywała się uroczystość. Najlepiej jest udać się tam na kilka tygodni wcześniej i porozmawiać z proboszczem parafii aby uzyskać wszelkie informacje co do wymagań wobec świadka. Każda parafia może bowiem mieć swoje indywidualne ustalenia co do formalności jakie w niej obowiązują. Jak widzisz, ilość dokumentów, które będziesz miał do przedstawienia jako świadek na ślubie kościelnym wcale nie jest przytłaczająca. Ogranicza się wręcz do minimum. Jeśli całą uroczystość ma charakter bardzo religijny, a młodej parze zależy na pielęgnowaniu tradycji to możesz zostać poproszony o odbycie spowiedzi i uzyskanie zaświadczenia. Jest to jednak dodatkowa opcja, a nie wymóg.

Świadek ślubu cywilnego – wymagania

Na ślub cywilny świadkowie przygotowują się bardzo podobnie. W tym przypadku także muszą być osobami pełnoletnimi oraz posiadać ważny dokument tożsamości. Zostaną poproszeni o wypełnienie i podpisanie dokumentów, w których poświadczą, że będą świadkami ślubu. Po całej ceremonii podpiszą się jeszcze pod aktem zawarcia małżeństwa przez parę. Tutaj tak samo jak w przypadku ślubu kościelnego wymagana jest obecność dwóch świadków obojętnej płci. W tradycji przyjęło się jednak, że jest to kobieta i mężczyzna. Jeżeli para zdecyduje się zorganizować obie formy ślubu to nie ma obowiązku aby świadkami na obu ceremoniach były te same osoby. 

Pamiętaj o tym, że bycie świadkiem na ślubie to nie tylko formalność. Rola ta jest wspaniałym wyróżnieniem. Zarówno świadek na ślubie cywilnym jak i kościelnym powinien zaangażować się w pomoc młodej parze w przygotowaniach do tego dnia, aby odciążyć ich od całego stresu.

One Reply to “Jakie dokumenty musi mieć świadek przy ślubie cywilnym i kościelnym?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *