Kwiaty stały się nieodłącznym elementem zaślubin, jednak coraz częściej Para Młoda nie chce dostawać kwiatów, a inne, drobne upominki, które przydadzą im się w przyszłym życiu, bądź będą do niego miłym dodatkiem. Cięte kwiaty wychodzą z mody, ponieważ w domu nigdy nie ma dostatecznej liczby wazonów, a wiązanki z żywych kwiatów stają się niemałym wydatkiem dla gości. W takim razie rodzi się pytanie: Co zamiast kwiatów na ślub? W tej chwili jest dostęp do wielu rzeczy, czasy się zmieniły, a wraz z nimi konstrukcja zaproszeń ślubnych i oczekiwań Państwa Młodych. Niejednokrotnie już na gotowych zaproszeniach ślubnych możemy zobaczyć grafiki mówiące o rodzaju prezentu, jaki chcą dostać młodzi zamiast kwiatów, często życzenia pojawiają się w formie wierszyka. Wyobraźnia jest nieograniczona, można prosić o standardowe wino zamiast kwiatów na ślub lub prezent, jednak na tym lista podarunków, które można dać zamiast kwiatów na wesele się nie kończy. Poniżej znajduje się lista prezentów, które będą stanowić idealne prezenty, o które można prosić zamiast kwiatów na wesele.

Wino zamiast kwiatów na ślub

Wino jest zawsze dobrym wyjściem. Koszt poniesiony przez gości jest podobny co do wiązanki kwiatów, jednak alkohol nie zwiędnie, nie zniszczy się, a może być przechowywany przez długie lata w piwniczce lub barku. Niejednokrotnie umili miłe chwile i przywoła wspomnienia o gościach weselnych i wyjątkowym, jedynym w swoim rodzaju wieczorze. Można o nie poprosić w formie żartobliwego wierszyka, napisanego w środku zaproszenia.

Pieniądze 

Wielu nowożeńców obawia się o to, jak zostaną posądzeni, gdy poproszą o pieniądze zamiast kwiatów czy prezentów. Nie mówimy tutaj o dużych sumach, a jedynie takich odzwierciedlających koszt wiązanki. Pieniądze te mogą zostać przeznaczone na stosowny cel, jak np. akcje charytatywne lub mogą stanowić symboliczną cegiełkę, jaką dokładają goście do remontu mieszkania. Warto przekazać taką wiadomość w żartobliwy sposób, aby zmniejszyć obawy co do reakcji gości. 

Kupony lotto

W tym przypadku goście mogą się popisać kreatywnością, ponieważ kupony lotto można dać nawet jako bukiet przypominający ten z ciętych kwiatów. Koszt jest niemalże taki sam, a myśl o trafieniu “szóstki” podczas wypełniania kuponów-bezcenna. Goście często są przychylni takiemu pomysłowi, ponieważ jeżeli ich kupon wygra, to będą odpowiadać za szczęście Młodych, a ta szansa podczas ich wielkiego dnia jest nie do opisania. Nie muszą to być tylko kupony, równie dobrze sprawdzą się zdrapki, należy o tym poinformować gości, np. za pomocą grafik namalowanych na odwrocie zaproszenia. 

Książki

Książki to świetny prezent na ślub zamiast kwiatów. Goście nigdy nie mają tego za złe, że zamiast ciętych kwiatów, kupią coś trwałego, na czym mogą się podpisać i trafić w gusta Młodych. Książki to swego rodzaju wyjątkowe pamiątki, a nigdy nie wiadomo co zakupią inni i o jakie egzemplarze poszerzą naszą biblioteczkę. Warto podczas rozdawania zaproszeń, napomnieć o tytułach i autorach, jakie są w kręgu zainteresowania, aby goście nie błądzili po omacku w księgarniach. 

Powyżej przedstawiono popularne możliwości zamiany kwiatów na ślub w coś całkowicie innego, praktycznego, łączącego się ze wspomnieniami zachowanymi na dłużej. Warto prosić gości o inne prezenty zamiast kwiatów, swoje życzenia można przekazać w żartobliwej formie lub oficjalnej, za pomocą wierszyków czy eleganckiej treści na zaproszeniu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *